Zakup domu a audyt termowizyjny

Kupując dom, trzeba się upewnić, że nieruchomość jest bezpieczna, nadaje się do zamieszkania i spełnia wszystkie przepisy. Zalecanym krokiem przy zakupie domu jest inspekcja przeprowadzona przez inspektora domu. Istnieją jednak także inne sposoby sprawdzania problemów, takie jak audyt termowizyjny. Żyjemy w czasach, w których nowe technologie stają się coraz bardziej dostępne i przystępne cenowo. Termowizja jest wykorzystywana od dziesięcioleci w różnych branżach ze względu na możliwość nieinwazyjnego lokalizowania gorących punktów anomalii w materiałach lub urządzeniach. W nieruchomościach technologia ta może być wykorzystywana do identyfikacji potencjalnych problemów z utratą lub zyskiem ciepła w domu i pomóc w podjęciu świadomej decyzji przed jego zakupem. W tym artykule wyjaśniono wszystko, co należy wiedzieć o audycie termowizyjnym przy zakupie domu.

Co to jest audyt termowizyjny?

Audyt termowizyjny to proces skanowania budynku w celu zidentyfikowania obszarów o dużej utracie lub zysku ciepła, aby określić potencjalne problemy. Można to zrobić za pomocą ręcznej kamery termowizyjnej lub specjalistycznej kamery na podczerwień zamontowanej na statywie. Kamery termowizyjne mierzą promieniowanie podczerwone emitowane przez materiał lub konstrukcję, co daje obraz przedstawiający obszary o wysokiej temperaturze jako jasno zabarwione, a obszary chłodniejsze jako czarne. Audyt termowizyjny różni się od standardowej kontroli domu tym, że nie polega na sprawdzaniu funkcjonalności systemów w domu. Do pomiaru przepływu ciepła wykorzystuje się raczej metodę naukową.

Zakup domu a audyt termowizyjnyDlaczego warto wykonać audyt termowizyjny przy zakupie domu?

Jest kilka powodów, dla których warto wykonać audyt termowizyjny przy zakupie domu:

  • Termowizja może wykryć problemy z izolacją i przeciekami powietrza, których standardowa inspekcja domu może nie wykryć. Audyt termowizyjny może pomóc w ustaleniu, czy istnieją jakiekolwiek problemy, które mogą spowodować utratę pieniędzy na koszty ogrzewania lub chłodzenia.
  • Dzięki termowizji można ustalić, czy występują jakiekolwiek problemy z zewnętrznymi ścianami domu. Stanowią one większość powierzchni domu i mogą wykazywać obszary o dużej utracie ciepła, co może wskazywać na potencjalne problemy.
  • Jeśli poprzedni właściciele wymieniali okna lub drzwi, termowizja może wykryć te modyfikacje, abyś mógł uwzględnić je w swoim budżecie.

Jak działa audyt termowizyjny?

Audyt termowizyjny jest wykonywany przez analityka termowizyjnego, który używa kamery termowizyjnej do wygenerowania obrazu termicznego domu. Obraz termiczny pokazuje obszary dużych strat lub zysków ciepła, co może wskazywać na istotne problemy z izolacją domu, oknami i drzwiami. Analityk termowizyjny może przeanalizować obraz termiczny i określić, czy występują jakiekolwiek problemy z właściwościami termicznymi domu, takie jak brak izolacji lub przecieki powietrza. Analityk termowizyjny może następnie zaproponować rozwiązania problemów, np. zwiększenie izolacji lub zamontowanie innego typu okien.

Wnioski z audytu termowizyjnego

Audyt termowizyjny przy zakupie domu to nieinwazyjny sposób na wykrycie problemów z właściwościami termicznymi domu, takimi jak izolacja i przecieki powietrza. Może on wykazać, czy istnieją problemy, które mogą powodować straty finansowe z tytułu kosztów ogrzewania lub chłodzenia, lub czy występują problemy z oknami i drzwiami. Audyt termowizyjny może również ujawnić, czy poprzedni właściciele wymieniali okna lub drzwi, co może mieć wpływ na budżet przeznaczony na ich wymianę. Może on wykazać, czy istnieją problemy, które mogą powodować straty finansowe z tytułu kosztów ogrzewania lub chłodzenia, lub czy występują problemy z oknami i drzwiami.